Lo ba-šamajim
  • Blog
  • About
  • Contact

Pro klidnější svědomí (nejen) židovského rodiče

4/25/2015

0 Comments

 
V minulém postu jsem se zmínila o inspiraci z konference Arachim pro učitele a ředitele židovských školek. O další zajímavost z tohoto setkání bych se s vámi ráda podělila dnes.
Picture
Na učitelské semináře chodím moc ráda ze dvou důvodů: Většinu svého svého času trávím jako učitelka nebo rodič. Ačkoliv obě role jsou samozřejmě interaktivní a v obou nejenom "dávám" ale zároveň se učím, moc ráda využívám seminářů k tomu, abych si zakusila roli žáka, který se dozvídá něco nového, dostává úkoly a zadání a má možnost pracovat sám na sobě. Druhým důvodem je fakt, že semináře mi dávají příležitost zastavit se a přemýšlet znovu nad různými fenomény mé práce, které sice pořád vedu v patrnosti, ale často se na ně přestanu v běhu všedních dní vědomě soustředit.

Taková zastavení jsou vždycky přínosná, ne vždy ale úplně příjemná. Jako učitelé velmi často rosteme s časem a s přibývajícími zkušenostmi se zlepšujeme - učíme se odbourávat své učitelské zlozvyky a chyby, které děláme. Získáváme schopnosti, které nám pomáhají být lepšími učiteli, citlivými naslouchači, pozornými průvodci dětí a pomocníky v rozvíjení individuálních talentů. Některé chyby ale bohužel stále opakujeme, jsou oblasti naší práce, které při nejlepší vůli nedokážeme zlepšit - protože prostě nevíme jak. Chyby opakujeme i s tím, že víme, že chybu děláme a opravdu bychom to chtěli dělat jinak, ale danou věc nedokážeme udělat lépe a marně hledáme způsob, jak ze začarovaného kruhu vyjít ven a najít jinou, správnější cestu. 

Podobné s rodičovstvím - většina z nás rodičů má určitou představu o tom, jak být svým dětem dobrými rodiči. Přesto rodič míní, dítě často mění. Když nedokážeme dostát svým představám o tom, jakými rodiči bychom chtěli být a narážíme na nástrahy reality, které nedokážeme při nejlepší vůli překonat, získáváme dojem, že celkově selháváme. 

Znovu mě na to upozornil workshop Mariana Schlimowiche, který do své dílny přinesl obrázky italského karikaturisty Francesca Tonucciho, který kreslí pod uměleckým pseudonimem Frato a zabývá se především reflexí rodičovské a školní reality, kterou vidí kolem sebe. Workshop byl velmi zajímavý a znovu mi připomněl nedořešené výzvy mého učitelského i rodičovského snažení. 
Picture
(Chlapeček na obrázku říká: "S čím si mám hrát?")


Při debatě nad Fratovými obrázky jsem vznesla právě tuto námitku - vím, že karikatury ukazují chyby, které dělám a mám velkou snahu je odbourávat. Některé chyby ale - doufejme zatím - odbourat nedokážu, i když se snažím. 
Picture
Při té příležitosti jsem si vzpomněla na zajímavý článek klinické psycholožky Heather Diamond s názvem The Third Time Around I am OK with Being a Good-Enough Mother - článek je sice o velmi specifickém problému v noci plačících miminek, ale přesto nabízí závěr, který je možné použít jako vodítko k řešení dilematu "nedobrého rodiče" i v jiných směrech:

Je důležité o chybách ve svém rodičovství přemýšlet a snažit se hledat řešení. Někdy je ale řešením i jen uvědomění si problému, jen řešení částečné, prozatímní nebo už i samotná cesta k němu. Podstatný je také přístup a naladění rodiče. Protože spíše než vyčerpaný zlomený člověk uvidí světlo na konci tunelu ten, který s pokorou přijme fakt, že je přijatelné být "sice ne ideální, ale vlastně pořád dost dobrý rodič."

Picture
0 Comments

Šavuot a umění

4/23/2015

0 Comments

 
Tento týden jsem se v Praze zúčastnila konference pro učitele židovských školek, která byla součástí velmi zajímavých setkání židovských učitelů Arachim (pokud jste židovský učitel, rozhodně by se odkazem proklikejte.) Na konferenci jsem znovu potkala svou kamarádku Nic Abery z Look to Learn, velmi energickou židovskou učitelku, která se věnuje budování smysluplného kurikula pro nejrůznější židovské instituce a kromě jiného vymýšlí způsoby, jak přinášet židovské vzdělávání do galerií nebo umění do tříd židovské výchovy. 

U Nic jsem byla už na dvou seminářích a oba byly skvělé. To co jsem se naučila od té doby používám v učení dětí ve škole, a proto jsem se těšila na nové nápady, se kterými přijde tentokrát. Byla jich spousta - dnes se podělím o jeden šavuotový, který se chystám zítra vyzkoušet na svých dětech doma.

Učíme-li děti o šivat ha-minim, často jim ukazujeme fotky jednotlivých druhů plodů nebo jim je ukazujeme naživo a dáváme jim je ochutnat. Nic dětem ukazuje klasická i méně klasická umělecká díla z nejrůznějších uměleckých období. Nechá děti, aby si ze sedmi obrázků vybraly jeden. Pak je nechá, aby svůj výběr vysvětlily (proč sis vybral právě tenhle obrázek?) 
Nad obrázkem si pak společně pokládají tyto 3 otázky:
  • Co na obrázku vidíte?
  • Kde a v čem to vidíte?
  • Vidíte ještě něco, co vám na první pohled uniklo?

Pro šivat ha-minim nabízí dětem tyto obrázky:

Vincent Van Gogh - Pšeničné pole
Picture
George Elgar Hicks - Sklizeň žita
Chanan mazal - Granátová jablka
Picture
Picture
Datle od stejného autora
Abu Shakra Olivovník
Picture
Picture
Portál Staronové synagogy
Picture
U nás v semináři učitelé viděli v obrázcích velmi zajímavé věci. Jsem zvědavá, co v nich uvidí naše holky.
0 Comments

Počítání omeru s dětmi

4/8/2015

0 Comments

 
Když židé přešli Rákosové moře, vydali se na dlouhou pouť pouští. Po 49 dnech putování dostali od Boha na hoře Sinaj Tóru a desatero přikázání. Těchto 49 dnů také dělí svátky Pesach a Šavuot. V židovském kalendáři se tomuto sedmitýdennímu období říká omer. Je to doba, během které si připomínáme, že kromě fyzického vyjití z Egypta (Pesach) je důležitý i duchovní rámec svobody a její ohraničení pravidly (Šavuot a darování Tóry). 

Během omeru se dodržuje celá řada nejrůznějších zvyků. Jedním z nejzajímavějších je micva počítání omeru. Spočívá v tom, že každý den po setmění řekneme krátké požehnání:
Picture
a pak nahlas vypočítáme, kolikátý den omeru právě začíná. Například dnes, kdy je pátý den omeru, řekneme:
Picture
Ha-jom chamiša jamim ba-omer - Dnes je pět dní omeru. 
Po odpočítání omeru je zvykem věnovat ještě alespoň krátký čas studiu židovské etiky.

Počítání omeru je velmi zajímavý zvyk. Je to vlastně velmi jednoduchá micva - řekneme jen větu s číslem. Je to ale něco, co musíme dělat 49 dní "někdy během večera či noci" během 7 týdnů. Není zase tak lehké vzpomenout si každý den, a tak si mnoho lidí dává závazek dopočítat se až do konce a žádný den nevynechat.

Pro mě je omer spojený s osobní vzpomínkou na narození J. - když jsem před pěti lety odcházela na mateřskou dovolenou, začínal se právě počítat omer. Datum porodu jsem měla právě na Šavuot, konec omeru, takže počítání pro mě bylo i odpočítáváním dnů do narození prvního miminka. 
J. v poslední době moc ráda předškolácky počítá, a tak letos poprvé počítáme omer spolu. V tomto roce to dokonce vychází znovu tak, že přesně na konci omeru má J. narozeniny, a tak má počítání i pro ni letos další radostnou dimenzi.
Picture
Vyrobily jsme si tabulku, do které jsme napsaly čísla a data (J. to asi v polovině práce přestalo, a tak jsem zbytek dopsala sama). Do tabulky jsme zaznamenaly důležité události, které se během omeru stanou, abychom se měly na co těšit.
Picture
Okénka každý den odškrtáváme a J. zároveň může na další tabulce měnit čísla podle toho, jak omer postupuje. Učí ji to tak počítat v řadě čísel za sebou vzestupně a sestupně. Zároveň si znovu opakuje a jasněji uvědomuje, že týden má sedm dní.
Picture
Picture
0 Comments

Netušená pesachová jídla 

4/5/2015

1 Comment

 
Že je Pesach kulinářskou výzvou pro každou rodinu s malými dětmi není žádným tajemstvím. Mnohým malým strávníkům chybí "chlebík, těstovinky, houska nebo čokokuličky k snídani." Pokud nemůžete použít běžné nepesachové ingredience, nikdy to nebude úplně ono, ale je dobré vědět, že některé chámecové pochoutky se dají s trochou fantazie vyrobit i během 8 dnů svátku nekvašeného chleba.  
Picture
Pesachové houstičky
Když jsem tento recept před několika lety viděla poprvé, nechtělo si mi věřit, že je to možné. Ale je to tak - i o Pesachu si můžete upéct housku. Je dobré vyrábět jen malé kousky - macesové těsto není na velké kusance moc stavěné. Připravte se také na to, že macesové pečivo je trochu dusivé. Ale s křupavou kůrčičrkou a správnou náplní stojí za pokus. Recept najdete například zde.
Picture
Lasagne
Existuje-li jedno jídlo, jehož pesachová varianta je chutnější než nepesachová, pak jsou to určitě lasagne. Můžete použít jakýkoliv recept, jen místo normálních těstovinových lasagní dejte do jídla macesy. Ujistěte se, že před pečením nasáknou dostatečné množstvá tekutiny z omáčky, aby nebyly po pečení tvrdé. Pokud se chcete inspirovat přímo pesachovým receptem, můžete se podívat sem.
Picture
Pizza
Pesachovou klasikou je macapizza - vezměte maces a dejte ho na pečící papír na plech. Lehce ho pokapejte olivovým olejem, dejte na něj svou oblíbenou pizza náplň a zapečte cca 7 minut v troubě. Pokud možno pozorujte vývoj pečení ze zálohy, maces se může po okrajích rychle začít pálit.
Picture
Francouzské toasty
Tento recept jsem našla na stránkách Joy of kosher, které mohu obecně vřele doporučit pro každého, kdo hledá návody na rychlá a zároveň vynalézavá košer jídla (ne nadarmo se kuchařka autorky blogu jmenuje "Quick and Kosher, Recipes from the Bride Who Knew Nothing." Francouzské toasty jsou snadné a jednoduše vynikající.
Picture
Nachos - machos
Pokud máte rádi mexické nachos, možná vás na stejných stránkách zaujmou pesachové "machos." 
Picture
Quinoa sushi
Předposlední tip je na jídlo, které jsem sama ještě nevyzkoušela, ale chystám se na něj s dětmi tento rok. Pesachové sushi sice neobsahuje macesy, zato se snaží obejít aškenázský zvyk nejíst o Pesachu rýži, která patří do zakázaných kitniot. Recept používá quinou, která se podobá kuskusu, ale nespadá do žádné kategorie potravin zakázaných během 8 dnů svátku nekvašených chlebů. Quinou je možné použít jako přílohu, do salátů, nebo právě na netradiční a v naší rodině nedávno objevené sushi. Jak na to se dozvíte zde. 
Picture
Banánové lívance
Sladká tečka na závěr je recept, na který mě nedávno upozornila kamarádka Bára - banánové lívance bez mouky jsou pochoutkou, která si místo na našem stole jistě najde i mimo pesachové období.
Picture
Moadim le-simcha a dobrou chuť!
1 Comment

Jednoduché sederové aktivity (stačí vytisknout a rozstříhat)

4/2/2015

0 Comments

 
Do Pesachu zbývá již jen jeden den. Pokud stále nevíte, jak oživit svůj seder s dětmi, zkuste si stáhnout některou z níže nabízených aktivit. U většiny stačí jen vytisknout, případně vytisknout a rozstříhat.
Picture
1. Plán sederu
Vytiskněte si plán sederu s obrázky. Plán si vylepte poblíž stolu. Předem dětem ukažte, co vás během večera čeká a nechte je, aby sledovali, kde právě v sederu jste. Když danou část sederu absolovujete, můžete si ji "odškrtnout" nalepením nálepky nebo prostým ukázáním. 

(Nápad je ze stránek Matan.)

Picture
kde_v_sederu_právě_jsme.docx
File Size: 246 kb
File Type: docx
Download File

Picture
2. Kartičky na Ma-ništana
Kartičky s obrázky mohou ukazovat samy děti při zpívání. Případně je můžete rozdat dospělákům a nechat je, aby zvedali správné kartičky při odzpívání dané otázky - děti tak jakoby kontrolují, zda jim dospělí rozumí, když zpívají hebrejsky. Případně mohou dospěláci při zpíváni správně číst kartičky s překladem či vysvětlením. 

4_otázky.docx
File Size: 233 kb
File Type: docx
Download File

Picture
3. Seřaďte kartičky s příběhem
Rozstříhejte kartičky a rozdejte je mezi stolovníky sederu. Vyprávějte příběh postupně, nechte každého, aby vyprávěl tu část příběhu, která odpovídá jeho kartičce. (Aktivita je ze stránek New Church Vineyard)


activity_exodus-review-picture-cards.pdf
File Size: 320 kb
File Type: pdf
Download File

Picture
4. Kdo to říká?
Na kartičkách jsou napsány výroky jednotlivých postav příběhu. Ten, kdo seder vede, může výroky číst a ostatní hádají, kdo dané věty v příběhu říká. 

kdo_to_říká.docx
File Size: 11 kb
File Type: docx
Download File

Přeji vám, ať se váš seder povede. Pesach kašer ve-sameach!
0 Comments

10 egyptských ran na vašem sederovém stole 

4/1/2015

0 Comments

 
Zhruba v polovině sederové části magid se mluví o 10 egyptských ranách. Běžně je zvykem rány přečíst z hagady a při vyslovení názvu každé z nich odebrat prstem nebo lžičkou z druhého poháru kapku vína (v Pražské pesachové hagadě najdete tuto část na straně 45.) Pokud budou u vašeho stolu děti, vřele doporučuji si rány u stolu nějakým způsobem zpřítomnit - jakkoliv to zní jako protimluv, bývá u toho velká legrace. U nás doma patří právě tato část sederu k jedněm z nejoblíbenějších.
Picture
Rány jsou následující: 
1. voda se proměnila v krev 
2. Egypt zaplavily žáby 
3. všude byl obtížný hmyz 
4. Egypťany sužovala nepříjemná divá zvířata
5. všechna hospodářská zvířata postihl dobytčí mor
6. na tělech Egypťanů se objevily bolestivé vředy 
7. z nebes padaly kroupy (či jiné kusy hmoty...to v Tóře není úplně jasné)
8. zbytky úrody požraly kobylky
9. celý Egypt zahalila tma
10. Egyptem pršel anděl smrti a zabil ve spánku všechny prvorozené Egypťany
Materiál ke zpřítomnění ran najdete určitě doma v šuplíku s potřebami pro domácnost, mezi hračkami svých dětí nebo je pořídíte jednoduše během jediného nákupu jako my odbočkou do našeho vietnamského obchodu, kde "mají úplně všechno." Během sederu dáváme materiál na rány na tác vedle stolu a když na ně přijde řada, společně nebo jeden po druhém rány zpřítomňujeme. Letos použijeme následující:
Picture
Na krev použijeme barvu na vajíčka, kterou obarvíme čirou vodu ve velké sklenici. Na žáby pískací žábu, kterou přeskáčeme každému po hlavě a obličeji, hmyz J. zpřítomní bzučením a tím, že se všem pustí prstíky do vlasů a polochtá je.
Picture
Picture
Na zvěř máme mezi hračkami hned několik kandidátů, kterými všechny u stolu postrašíme (lev, krokodýl ...) Na dobytčí mor použijeme zvířátka ze série "Naše farma," které v poslední době dostáváme zdarma za nákupy v našem supermarketu známého jména. Zvířátka postavíme na stůl a porazíme je. Vředy pak zpřítomníme nálepkami, kterými nás holčičky polepí.
Picture
Picture
Krupobití obstarají rozhozené pinkpongové míčky (můžete nahradit kuličkami papíru.) Kobylky si připomeneme šustivým bublinkovým obalem, kterým budeme šustit každému do uší, aby si představil, jaký zvuk kobylky v Egyptě způsobily.
Picture
Picture
Každý z našich hostů dostal v pozvánce instrukci, aby si přinesl sluneční brýle. Ty si nasadíme na předposlední ránu - egyptskou tmu. Smrt prvorozených si pak připomeneme tím, že holčičky nalepí na naše dveře červenou izolepu podobně jako židé v Egyptě potřeli své dveře krví, aby se anděl smrti jejich domovy překročil. Pokud červenou izolepu nemáte, můžete použít červený papír nebo červenou stužku.
Picture
Picture
Až rány zpřítomníte, nezapomeňte s dětmi promluvit o tom, jaké byly jejich okolnosti. Všechny rány postihly pouze egyptský lid a oblasti Gošen, kde bydleli židé, se vyhly. Rány seslal na Egypt Bůh proto, že faraon se protivil jeho vůli a omítal propustit židovský lid, který pod jeho vládou trpěl - přivedl tak svou špatnou vládou neštěstí na Egypťany, které měl správně chránit - podobně je to i dnes, kdy obyčejní lidé někdy trpí za špatné rozhodnutí lidí v čele svých zemí. Důležité je dětem vysvětlit, že židé nad ranami, které Egypťany postihly,nijak nejásali. Právě proto, že i dnes chápeme utrpení obyčejných Egypťanů, odebíráme při vyjmenovávání ran víno z 2. poháru vína, abychom alespoň symbolicky umenšili svou radost během sederu.
Picture
Přeji vám krásný pesach!

(talíř na posledním obrázku jsem převzala z blogu Chai and Home)
0 Comments

    Inspirace
    Jewish mom
    Kveller
    Jewish homeschool
    Parasha Project
    Kusanec

    Chai and Home
    Challah Crumbs
    Creative Jewish mom
    Bible Belt Balabusta

    O blogu

    Tento blog vznikl jako nápadník pro židovské rodiče. "Ze lo ba-šamajim" 
    (זה לא בשמים) je hebrejský výraz, který znamená "není to žádná věda." Dobrým židovským rodičem může být totiž každý, nehledě na množství vědomostí, které má. Základní ingrediencí pro hýčkání a rozvíjení židovské duše dítěte je totiž hlavně pozornost rodičů a laskavé, inspirativní a aktivní domácí židovské prostředí. Pokud máte fantazii a chuť si společně se svými dětmi hrát, je tento blog právě pro vás.

    Kategorie

    All
    Chala
    Chanuka
    Čtení Knížek
    Čtení S Dětmi
    Důležité Okamžiky V životě
    Havdala
    Hry
    Izrael
    Jom Kipur
    Kam Na Internetu
    Košer Jídlo
    Léto S Dětmi
    Macesy
    Paraša
    Pesach
    Prosincové Dilema
    Purim
    Roš Ha šana
    Roš Ha-šana
    Roš Ha-šana
    Šabat
    Šavuot
    Šavuot
    Šavuot
    Šmini Aceret
    Sukot
    Tipy Na Výlety
    Tři Týdny
    Tu-bisvat
    Tu Bi švat
    Vzdelavani-dospelych
    Židovská škola
    Židovská škola
    Židovské Festivaly
    Židovské Partnerství
    Židovské Rodičovství
    Židovské Rodičovství
    Židovské Studium
    Židovský Skauting
    Život V židovské Obci
    Zpátky Do školy

    Archiv

    September 2019
    December 2018
    September 2018
    July 2018
    June 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.